„Tato kosmetika zanáší póry „. Tuto větu slyšíme čím dál tím častěji a můžeme si všimnout, že se má stále více mladých dívek problémy s černými tečkami. Proč se to děje? Jelikož mnoho žen či dívek bez svého vlastního vědomí používají kosmetické produkty, které obsahují ingredience urychlující vývoj černých teček a které kůži dráždí a vysušují! V extrémních případech se formace černých teček může projevit dny či dokonce hodiny od aplikace produktu. Čištění pokožky od černých teček je časově velmi náročné a často skončí neúspěchem.
Obecně řadíme zanášející kosmetiku do dvou skupin: Kosmetika podporující vývoj akné a kosmetika podporující vývoj černých teček. Kosmetika podporuje vznik akné v případě, že se stav kůže zhorší během několika hodin od jejího použití. Většinou se nám na kůži do pár dnů či občas i hodin vyrojí pupínky. Existuje mnoho ingrediencí, které vývoj akné podporují, jako například lanolin, glycerol a SLS.
Dále v kosmetologii a dermatologii existuje ještě jeden typ zanášející kosmetiky. Mluvíme o kosmetice, která pomáhá vývoji černých teček během několika týdnů či měsíců od aplikace produktu. Jak je to možné? Některé kosmetické produkty zkrátka zanášejí póry, což kůži neumožňuje správně dýchat. Výsledkem tohoto problému je vývoj kožních formací, kterých se jen velmi těžko zbavuje.
A co kosmetika, která nezpůsobuje černé tečky? Je pravdou, že se stále častěji setkáváme s tím, že tuto informaci výrobci napíší již na krabičku s produktem. Zdali je to pravda či ne si ovšem nemůžeme bezpečně ověřit bez toho, aniž bychom produkt otestovali sami na sobě, či jej vyhledali na internetu. Obecným pravidlem je, že byste se měli vyhnout následujícím ingrediencím: většině olejů, vitaminům (A a E, ale také deriváty vitaminu C), panthenolu, minerálům (hlavně zinku), alkoholu, voskům a bylinným extraktům.